صفحه اصلی | سایت دانشگاه | اخبار | راهنمای تلفن و پست الکترونیک | پست الکترونیک | تماس با ما

 

mui 92

روند کار تیم چاپ نامه الکترونیک

 

 

نوزاد متولد شده با شکاف لب و کام، در اولین زمان ممکن، به دفتر تیم شکاف کام (واقع در کلینیک شکاف کام) ارجاع داده می شود.در آن جا پس از تشکیل پرونده، مراقبت های لازم از تولد تا بزرگسالی، همراه با کتابچه های آموزشی مورد نیاز به والدین ارائه می شود و سپس والدین به پرستار متخصص تغذیه و شیردهی (جهت آموزش نحوه ی صحیح تغذیه ی نوزاد) جراح (جهت انجام جراحی لب در 3 ماهگی و جراجی کام بین12- 9 ماهگی) و متخصص گوش و حلق و بینی( به منظور مراقبت از گوش های کودک هر 6 ماه یک بار) معرفی می شوند.

 

*لازم به ذکر است که بر اساس منشور اخلاقی تیم شکاف کام اصفهان، بیمار و والدین او حق دارند پزشک یا درمانگر خود را انتخاب کنند.*

 

در سنین2-0 سالگی والدین کودک جهت شرکت در دو سمینار آموزشی با عنوان (مداخله زود هنگام) یک بار قبل از یک سالگی و یک بار بین 2- 1 سالگی فرا خوانده می شوند. در این سمینار های یک روزه، اطلاعات لازم جهت پیشگیری از ایجاد اختلالات گفتاری و نحوه ی برخورد صحیح با این اختلالات به والدین ارائه می شود.

 

از زمان اولین مراجعه به تیم تا سن 2/5 سالگی روند رشد گفتار و زبان کودک با مراجعه منظم به تیم درمانی،هر 6 ماه یک بار پیگیری شده و در صورت وجود مشکلاتی در این روند، از سن 2/5 سالگی،جلسات گفتار درمانی برای وی در نظر گرفته         می شود.

 

در صورت تشخیص وجود بی کفایتی دریچه کامی - حلقی (دریچه ای که از زبان کوچک، دیواره های طرفی و خلفی حلق تشکیل می شود) و در نتیجه اشکال در تشدید صوت بیماران، جراحی ثانویه بر روی کام کودک پیشنهاد شده و کودک به متخصصین مربوطه ارجاع داده می شود.

 

در سنین بالاتر، دیگر مداخلات مورد نیاز پزشکی همانند مداخلات دندان پزشکی،جراحی زیبایی لب و بینی، ارتودنسی و جراحی فک برای فرد انجام              می شود.کودک و خانواده ی او در صورت لزوم به روان پزشک نیز ارجاع داده می شوند.

 

ضمناً در صورت لزوم،هماهنگ کننده ی تیم،کودک را در جلسات ماهانه تیمی که با حضور همه متخصصین مربوطه (جراح اطفال، جراح پلاستیک، جراح فک و صورت، جراح گوش و حلق و بینی، دندان پزشک، ارتودنتیست، پروتزیست، آسیب شناس گفتار و زبان، پرستار ، روان پزشک و متخصص ژنتیک) تشکیل می شود،شرکت می دهد.در این جلسات، تمام مشکلات بیمار مطرح شده و با هماهنگی و تعامل همه ی اعضای جلسه، بهترین برنامه درمانی برای وی در نظر گرفته می شود.

در شیوه ی درمان تیمی،صرف وقت و هزینه والدین بسیار کاهش یافته، اضطراب ناشی از ملاقات با متخصصین مختلف و گاه تضاد و اختلاف نظر بین آن ها به حداقل می رسد.

 

کلینیک شکاف کام و لب اصفهان،در حال حاضر شنبه های هر هفته با حضور چند تن از متخصصین پذیرای بیماران می باشد.

 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۸
 

شکاف لب و کام چیست؟