صفحه اصلی | سایت دانشگاه | اخبار | راهنمای تلفن و پست الکترونیک | پست الکترونیک | تماس با ما

 

mui 92

مراقبت های دندانی چاپ نامه الکترونیک

                                                                                                                                                                   

کودک مبتلا به شکاف کام و لب باید زیر نظر دندانپزشک باشد و مراقبتهای دندانی و در صورت لزوم ارتودنسی انجام گیرد تا به ردیف کردن دندانها کمک کرده و هر فاصله ای را که به دلیل وجود شکاف ایجاد شده بهبود ببخشد.

مواظبت هاي دنداني روتين در همه كودكان مهم است اما چگونگي وضع دنداني كودك يا نبودن دندان ها در موفقيت درمان كلي شكاف لب و كام،اثر مهمي دارد. معمولا در ۳ سالگي که دندان هاي شيري كامل مي شوند مراجعه به دندانپزشك لازم است.

 در كودكان مبتلا به شكاف کام و لب، دندان ها در محل چاك غير طبيعي است. گاه دندان ها كمتر يا زيادتر هستند ، گاه تغيير شكل يافته و يا خارج از محل طبيعي قرار دارند و ممكن است مانع تغذيه شوند.در بعضی مواقع كشيدن دندان ممكن است لازم شود اگر چه بهتر است دندان ها را تا حد امكان حفظ كرد تا دندان هاي دائمي به طور طبيعي درآيند.

در نواحي كه فلور كافي در آب نيست،دندانپزشك فلورايد را به طور موضعي به كار مي برد تا از پوسيدگي دندان جلوگيري شود. علاوه بر اينكه درماه هاي اوليه تولد، كودك داراي شكاف لب و كام بايد توسط متخصص ارتودنسي ويزيت شود، در سنين ۵و۶ سالگي هم حتما بايستي توسط متخصص ارتودنسي مورد معاينه قرار گيرد تا كارهاي اصلي ارتودنسي در اين زمان شروع شود.

درمان ارتودنسی معمولا با رویش اولین دندان دائمی شروع می شود و کودک جهت انجام اقدام لازم باید زیر نظر ارتودنتیست باشد ، تا قبل از رویش دندانهای دائمی مراقبت از دندانها و مسواک زدن آنها به شکلی که دندانپزشک آموزش می دهد انجام گیرد


متخصص ارتودنسي، رشد و پيشرفت فك وصورت را، در برنامه درمان تنظيم مي كند. به طور متوسط ۶۰ تا۷۰ درصد مردم به معالجات ارتودنسي به علت ناهنجاري هاي دنداني - فكي نياز دارند و در كودكان دچار شكاف لب و كام باتوجه به نقص و عيوب دنداني خاص آنها، صددرصد نياز به درمان هاي مذكور وجود دارد.

 ارتودنتيست وظيفه دارد كه وضع دندان ها را با فك هماهنگ كند. طبيعت شكاف لب و كام به گونه اي است كه باعث مي شود رشد فك بالا عقب بماند در نتيجه اين بيماران داراي كمبود رشد فك بالا هستند كه اين كمبود رشد مي تواند در جهت قدامي-خلفي يا در جهت طرفي باشد. متخصص ارتودنسي بايد وسايلي را به بيمار بدهد كه رشد فك بالا را تسريع كند در غير اين صورت بيمار به سمتي پيش خواهد رفت كه فك پايين از فك بالا جلوتر و قيافه بيمار روز به روز بدتر خواهد شد.

 بنابراين درمان هاي اصلي ارتودنسي براي بيماران شكاف لب و كام جهت تحت كنترل درآوردن فكين از سن ۶سالگي به بعد شروع مي شود. اگر درمان هاي ارتودنسي در سنين پايين شروع  شود، ممكن است كه نياز به درمان هاي جراحي در سنين بالاتر براي اين بيماران وجود نداشته باشد، هرچند امکان دارد به علت شدت ناهنجاري و عدم همكاري بيمار، نياز به درمان هاي گسترده جراحي كه در سنين ۱۸ سالگي انجام مي شود نيز وجود داشته باشد.

در بيماراني كه نياز به جراحي فك دارند، طرح درمان با نظر متخصص ارتودنسي و جراح فك و صورت هماهنگ مي شود.در اين صورت،قسمتي از درمان هاي ارتودنسي قبل از جراحي و قسمت ديگر پس از جراحي انجام مي شود. اگر بيمار به طور منظم و در زمان مناسب و با طرح درمان صحيحي، درمان شود، در پايان دوره زماني، ظاهر مناسبي خواهد داشت و با اطمينان مي توان گفت كه ظاهر بيمار همانند يك فرد سالم بدون شكاف مي باشد.


بنابراين اگرچه روند درماني، بسيار طولاني و مشكل است و بيمار نياز به درمان هاي متحرك و ثابت ارتودنسي دارد كه گاهي ممكن است تا چندين سال ادامه پيدا كند اما نتيجه عمل كه ايجاد چهره اي جديد است هم براي متخصص ارتودنسي، هم براي بيمار و هم براي والدين بيمار،بسيار شيرين خواهد بود.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۰۸
 

شکاف لب و کام چیست؟